Securitatea pe internet

Mai puţini de jumătate din utilizatorii adulţi de internet din UK consideră că sunt responsabili cu protejarea datelor personale online.
Din cei 2441 oameni intervievaţi unul din şase au considerat că responsabilitatea este a băncilor.
Studiul, necesar unei campanii pentru siguranţa online organizată de guvern, a constatat că 12% au fost victimele fraudei online anul trecut, având o pierdere medie de £875.
Acelaşi număr (5%) au suferit pierderi în urma cumpărăturilor online ca şi cum li s-ar fi furat geanta, p
ortofelul sau telefonul mobil.Timp ÅŸi
efortStudiul, realizat de Get Safe Online împreună cu website-ul BBC News, marchează începutul săptămânii de ajutare a populaţiei să conştientizeze existenţa problemelor online.
Internetul este acum lumea reală.
Nu acuzăm poliţia atunci hoţii ne sparg casa şi trebuie să ne asumăm răspunderea pentru activităţile online în aceeaşi măsură în care ne protejăm casa şi maşina.Aproximativ 48% din utilizatorii chestionaţi online consideră că sunt responsabili în primul rând pentru siguranţa online a datelor personale.
Unul din şase considera că întreaga responsabilitate este a băncii, în timp ce 13% credeau că este a furnizorului de servicii internet.
Cu 93% din utilizatorii de internet zilnic online nu mai este suficient să presupunem că tehnologia va fi suficientă. Un computer nu este ca o maşină de spălat la care apeşi un buton şi o foloseşti până se strică. Se aseamănă mai mult unei maşini care necesită timp şi efort pentru a fi întreţinută.
Studiul – Securitatea pe Internet: Starea Naţiunii – a avut ca scop punerea în evidenţă a problemelor legate de securitatea online. Acesta a fost organizat de Get Safe Online, o asociere între guvern, Serious Organised Crime Agency şi firme private cum sunt eBay şi BT.
Site-urile spoof
Pe lângă cei 5% care au fost victime ale fraudelor în urma cumpărăturilor online anul trecut, 3% au fost victime ale furtului de identitate iar
la 4% li s-au furat datele contului bancar sau cărţii de credit.Unii utilizatorii s-au confruntat cu mai mult de doar una dintre aceste probleme.
Cumpărătorii trebuie să fie convinşi să se educe înainte de a începe cumpărăturile.
eBay are un centru de securitate care oferă informaţii, tutoriale, dar cea mai mare încercare este să determine oamenii să le citească. La fel ca oamenii care cumpără un aparat video cu un manual de instrucţiuni tot aşa trebuie să se manifeste mentalitatea şi pe internet.Fiind foarte popular pe internet eBay este tot mai des ţinta atacurilor infractorilor.
Conturi care au un feedback pozitiv sunt furate şi folosite pentru a înşela cumpărătorii. Tot mai multe site-uri spoof, care arată la fel cu site-ul eBay, sunt create pentru a sustrage datele conturilor eBay şi a vinde bunuri inexistente.Site-ul de licitaţii a creat o serie de instrumente pentru protecţia utilizatorilor, inclusiv o adresă la care se pot trimite e-mail-uri suspecte pentru a le verifica validitatea. De asemenea oferă un toolbar cu download gratuit care le permite utilizatorilor să vadă dacă se află pe un site eBay adevărat sau fals.
Raportarea
Alte descoperiri cheie ale studiului arată că 18% au răspuns la mesaje spam. Alţi 10% au făcut clic pe un link dintr-un mesaj spam.
Aproximativ 50% nu au instalat anti-spyware, iar 13% din utilizatorii de broadband nu au instalat un firewall pe calculator.
53% din cei chestionaţi susţin că ar trebui să existe un test standard pentru securitatea pe internet, asemănător testului pentru condusul maşinii.
De asemenea unul din zece utilizatori care a fost victima unei fraude nu a raportat-o la poliţie. Aceasta înseamnă în jur de 148 000 crime online în ultimele 12 luni.
Optiuni
Recomandari
Articole
Bărbaţii, femeile şi paginile web